بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِِ اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ


 

خلیفه ی ثانی(عمر): آب نیافتی نماز نخوان

 دسته بندی : شیعه یا سنی
    20 views بازدید

بِسـمِ اللّهِ الرَّحمنِ الرَّحيم

اَطیعوا اللهَ وَ اطیعوا الرَّسول وَ اولیِ الامرِ مِنکُم

خلیفه ی ثانی: آب نیافتی نماز نخوان

 

« يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إِذَا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلاةِ فاغْسِلُواْ وُجُوهَكُمْ وَأَيْدِيَكُمْ إِلَى الْمَرَافِقِ وَامْسَحُواْ بِرُؤُوسِكُمْ وَأَرْجُلَكُمْ إِلَى الْكَعْبَينِ وَإِن كُنتُمْ جُنُبًا فَاطَّهَّرُواْ وَإِن كُنتُم مَّرْضَى أَوْ عَلَى سَفَرٍ أَوْ جَاء أَحَدٌ مَّنكُم مِّنَ الْغَائِطِ أَوْ لاَمَسْتُمُ النِّسَاء فَلَمْ تَجِدُواْ مَاء فَتَيَمَّمُواْ صَعِيدًا طَيِّبًا فَامْسَحُواْ بِوُجُوهِكُمْ وَأَيْدِيكُم مِّنْهُ مَا يُرِيدُ اللّهُ لِيَجْعَلَ عَلَيْكُم مِّنْ حَرَجٍ وَلَـكِن يُرِيدُ لِيُطَهَّرَكُمْ وَلِيُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَيْكُمْ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ »

مائده/۶

باید به اطّلاع همه ی شیعیان و اهل سنّت برسانیم که اوّلا ما ارادتمند تمامی مسلمانان هستیم و هر آنچه که در دستان ما و امثال ما موجود است تماماً از روی سند و استدلالات محکم است که علمای ما در به دست آوردن آن ها چه زحمت ها که نکشیده اند تا که این مطالب به دستان ما و شما برسند. ثانیا ما باید در بین خود هرگونه کدورتی هم که باشد را کنار بزنیم و به فکر صلح و اصلاح باشیم. تا زمانی که من و تو بر زیر یک پرچم واحد نیامده ایم چه تبلیغاتی که غرب بر علیه ما که نکنند. همه ی ما از یک پدر و از یک مادر هستیم و از همه مهمتر مسلمان هستیم. پس جای هیچ گونه نزاع و جدال و جنگ وجود ندارد. بیایید عرصه را بر خود تنگ نکنیم. بیایید دست قدرت بی قدرت غرب را قدرتمند نکنیم. آخر این برای یک مسلمان ننگ است که بر پیامبر اسلام، محبوب خدا، حبیب خدا توهین شود و بعد سند بیاورند که ما این ها را از کتب خود مسلمانان تهیّه کردیم. باید راه هر گونه فساد اعم از اخلاقی ، اقتصادی و … را بر خود ببندیم و یکی باشیم. آن هم موقعی است که حقیقت را بشناسیم. حقیقتی که در بین ما مسلمانان اعم از شیعه و سنّی در حال کتمان و آرشیوی است. خوب برای مقدمه در حد کافی این مطالب است امّا اصل مطلب.

نگرانی ما این است که مبادا سنّت پیامبر از بین برود. می دانید چه فاجعه ای پیش می آید. سنت باید احیا شود.و آن هم زمانی امکان پذیر است که ما بنشینیم و آفت زدایی کنیم. آفتی که ما عامل آن هستیم. حق کیست؟

در نگاهی که علمای ما به زندگانی خلفای مسلمین انداخته اند و مطالبی را از این تاریخ بیرون کشیدند که در شأن فرضاً یک خلیفه نیست. از جمله این مطالب باید اشاره به این کرد که علمای اهل سنّت در کتب خود این گونه آوردند که جناب عمر خلیفه ی ثانی این گونه گفته است که اگر آب نیافتید تا وضو و یا غسل کنید، نماز نخوانید. حال ما در این مقاله به این موضوع آن هم از روی دلیل و سند خواهیم آورد که اینگونه مطلبی واقعاً وجود داشته است و بیشتر اعاظم و زعیمان اهل سنّت این مطلب را در کتب خود آورده اند.

قضیه از این قرار است که:{ روزی فردی به سوی عمر آمد و سوالی از او پرسید که این بود. آن فرد جنب شده بود و به سوی عمر آمد و گفت که جنب شده ام. و عمر به او گفت که نماز نخوان. در این هنگام عمار در پیش جناب عمر بود و گفت ای پیشوای مسلمین یادت نمی آید که در یک شبیخون من و تو جنب شدیم و تو نماز نخواندی ولی من خودم را به خاک مالیدم و نماز خواندم. بعد پیامبر گفت که کافی است که دو کف دستت را به زمین بزنی و آن را فوت کنی بعد به صورت و دو دستت مسح بکشی و جناب عمر گفت که ای عمّار از خدا بترس و عمار گفت که اگر خواستی من آن را حدیث نمی کنم.}

خوب اگر توجه داشته بودید این جریان در زمان خلافت عمر اتفاق افتاده است یعنی در زمانی که قرآن به صورت کامل بر پیامبر نازل شده بود و پیامبر اکرم (ص) رحلت کرده بودند. البته باید گفت که این مطلب به دو صورت در کتب اهل سنّت آمده است. کتابهایی که ثقه هستند. که یک مورد اینگونه است و گونه ی دیگرش را هم انشا الله آورده ایم.

در قرآن کریم آمده است که اگر آب نیافتید که غسل و و ضو کنید با خاک تیمم کنید که از جمله ی این آیات آیه ی وضو است که خداوند تبرک و تعالی آن را در سوره ی مائده به صاحیت گفته است. و در ابتدای مقاله نشان داده شد. ونیز پیامبر اکرم (ص) این مطلب را بارها در غزوات و سایر اوقات بیان کرده اند. چرا که این مطلب، مطلبی است که به همه ی مردم نیاز است و به همه این اتفاق رخ میدهد. اما سخن ما این است که چرا جناب عمر این مطلب را نمی دانستند. آیا مگر جناب عمر صحابه پیامبر نبود ؟ مگرجناب عمر تا بدان حال قرآن نخوانده بودند؟ و… . این ها سوالاتی است که باید روی آن ها اندیشید. و همین مطالب است که مارا به حقیقت نزدیک می کند وگرنه اهل آتشیم و ماندگار.

همانگونه که در سوالات نیز اشاره شد جناب عمر یا قرآن نخوانده بودند که این خود از روی مطلب بدست می آید و یا این که جناب عمر از روی میل خود اینگونه فتوا می دهند. که در آن صورت نیز ثقه نمی باشند چرا که احکام و دستورات دین را جابجا میکرد و بدعت گذاری میکرد و اهل آتش است و در صورت اول نیز اگر جناب عمر قرآن نخوانده اند چگونه این فرد احکام شرعی را اجرا خواهدکرد. ما از روی اختصار این مطالب را به این شکل آورده ایم و فکر و بحث و شناخت را بر عهده ی خود مراجعین گذاشته ایم .

اما کتب اهل سنت:

امام مسلم در صحیح خودش این مطلب را آورده است.

 

http://dl.olel-amr.com/religions/islam/ahl%20sonnat/magalat/khalife%20sani-ab%20nayafti%20namaz%20nakhan/1.jpg

http://dl.olel-amr.com/religions/islam/ahl%20sonnat/magalat/khalife%20sani-ab%20nayafti%20namaz%20nakhan/2.jpg

سنن ابن ماجه

http://dl.olel-amr.com/religions/islam/ahl%20sonnat/magalat/khalife%20sani-ab%20nayafti%20namaz%20nakhan/3.jpg

http://dl.olel-amr.com/religions/islam/ahl%20sonnat/magalat/khalife%20sani-ab%20nayafti%20namaz%20nakhan/4.jpg

و نیز بخاری هم به این مطلب در صحیح خود، درباب تیمم هل ینفُخُ فیها آورده است.

http://dl.olel-amr.com/religions/islam/ahl%20sonnat/magalat/khalife%20sani-ab%20nayafti%20namaz%20nakhan/5.jpg

http://dl.olel-amr.com/religions/islam/ahl%20sonnat/magalat/khalife%20sani-ab%20nayafti%20namaz%20nakhan/6.jpg

مسند احمد حنبل

http://dl.olel-amr.com/religions/islam/ahl%20sonnat/magalat/khalife%20sani-ab%20nayafti%20namaz%20nakhan/7.jpg

http://dl.olel-amr.com/religions/islam/ahl%20sonnat/magalat/khalife%20sani-ab%20nayafti%20namaz%20nakhan/8.jpg

سنن نسایی

http://dl.olel-amr.com/religions/islam/ahl%20sonnat/magalat/khalife%20sani-ab%20nayafti%20namaz%20nakhan/9.jpg

http://dl.olel-amr.com/religions/islam/ahl%20sonnat/magalat/khalife%20sani-ab%20nayafti%20namaz%20nakhan/10.jpg

نوعی دیگر:

http://dl.olel-amr.com/religions/islam/ahl%20sonnat/magalat/khalife%20sani-ab%20nayafti%20namaz%20nakhan/11.jpg

و باز نیز این مطلب را شیخ ناصر الدین البانی در صحیح خود آورده است:

http://dl.olel-amr.com/religions/islam/ahl%20sonnat/magalat/khalife%20sani-ab%20nayafti%20namaz%20nakhan/12.jpg

http://dl.olel-amr.com/religions/islam/ahl%20sonnat/magalat/khalife%20sani-ab%20nayafti%20namaz%20nakhan/13.jpg

http://dl.olel-amr.com/religions/islam/ahl%20sonnat/magalat/khalife%20sani-ab%20nayafti%20namaz%20nakhan/14.jpg

بیهقی نیز این مطلب را در سنن خودش، در جلد یکم و ص۲۰۹ آورده است.
و باز این مطلب را آقایان علمای اهل سنّت نوعی دیگر آورده اند به گونه ای که:{ فردی آمد به پیش عمر و گفت که ای خلیفه ی ما، می شود که یک و یا دو ماه آب پیدا نمیکنیم. عمر گفت : من نماز نمیخوانم تا آب بیابم. پس عمار گفت که ای پیشوای مسلمین یادت نمی آید که من و تو در فلان مکان شتر می چرانیدیم که جنب شدیم و من خود را به خاک مالیدم و بعد آمدم ماجرا را به پیامبر گفتم و ایشان لبخندی زدند و گفتند که خاک پاک برای تو بس است. پس دستش را به خاک زد و سپس به پیشانی و بعضی از دستش کشید. عمر گفت: ای عمار از خدا بترس. عمار گفت: ای امير مومنين، اگر خواستی مادامي كه زندگی كردم يا زنده ماندم آن را بازگو نكنم. عمر گفت: نه بخدا سوگند و لكن ما اعراض ميكنيم از اين ماداميكه تو اعراض كردی }

سنن ابی داود

http://dl.olel-amr.com/religions/islam/ahl%20sonnat/magalat/khalife%20sani-ab%20nayafti%20namaz%20nakhan/15.jpg

http://dl.olel-amr.com/religions/islam/ahl%20sonnat/magalat/khalife%20sani-ab%20nayafti%20namaz%20nakhan/16.jpg

مسند احمدبن حنبل

http://dl.olel-amr.com/religions/islam/ahl%20sonnat/magalat/khalife%20sani-ab%20nayafti%20namaz%20nakhan/17.jpg

http://dl.olel-amr.com/religions/islam/ahl%20sonnat/magalat/khalife%20sani-ab%20nayafti%20namaz%20nakhan/18.jpg

http://dl.olel-amr.com/religions/islam/ahl%20sonnat/magalat/khalife%20sani-ab%20nayafti%20namaz%20nakhan/19.jpg

دانلود قایل متنی

و السّلام عليكم و رحمة الله و بركاته

پایگاه اطلاع رسانی اولی الامر
ارسال نظر